Wakacje - czas realnego odpoczynku!

Rozpoczął się okres wakacyjny, wielu z nas wyjeżdża na upragnione wakacje, urlop z dala od “codzienności”. Jakby nie patrzeć okres dwóch miesięcy to dość długi przedział czasu, w którym to od nas zależy, jak go wykorzystamy - dobrze lub źle. W dzisiejszym artykule chciałbym poruszyć temat czasu a co za tym idzie życia, myśląc tym tokiem dochodzimy do pewnego sformułowania, a bardziej stwierdzenia – Nie mamy wieczności.

Wolny czas, czyli zrób coś pożytecznego

Z własnego doświadczenia wiem, że nie lubię nic nie robić. Często nie rozumiem osób, które cały dzień leżą na kanapie, twierdząc, że w ten sposób odpoczywają. Może i jest to jakaś forma relaksu, ale czy przyniesie ona nam jakieś owoce, korzyści? Podczas czasu wolnego, warto się zastanowić co możemy zrobić dla samego siebie. Może mamy jakieś marzenia, cele, które dawno temu “zakopaliśmy w szafce”. Pomyślmy, może przyszła na to pora? Zróbmy coś nowego, zróbmy coś dla innych. Może jest to czas, aby otworzyć serca na bliźniego bądź Boga?

Fałszywe przekonanie

Niestety wśród ludzi krąży fałszywe przekonanie “długowieczności”.

“Mam dopiero 20 lat, jeszcze tyle do emerytury”

“Zrobię to jutro, dziś poleniuchuję”

“Jestem młody, zrobię to, kiedy indziej”

Wielu z nas myśli, że będziemy żyli wiecznie na tym świecie i dożyjemy przynajmniej setki. Teraz to co piszę może wydawać się nieprawdą, że tak nie jest. Spójrzmy na to od innej strony, ile razy odłożyliśmy coś na inny czas i do tego nie wróciliśmy? To również tyczy się mnie, bo jestem człowiekiem. Czy myślimy na co dzień o naszym życiu - w jaki sposób je wykorzystujemy? Nikt nie lubi rozmawiać o śmierci - ja też. Ale uważam, że warto czasami przystopować “zatrzymać świat” i pomyśleć -” jak wykorzystuję swój cenny czas?”. Na głupoty czy może jednak robię coś, co przyniesie mi owoce? Pozwolę przytoczyć sobie pewną historię:


Tomek i Paweł od dziecka marzyli, aby zostać piłkarzami. Od dziecka również trenowali w klubie, gdzie doskonalili swoje umiejętności. Po pewnym czasie, Tomek zaczął opuszczać treningi, tłumacząc to brakiem czasu, albo innymi wymówkami. “Kariera” Tomka skończyła się jedynie na “gadaniu” - “Jestem piłkarzem”. W przeciwieństwie Paweł, starał się uczęszczać na każdy trening, mimo jeśli czuł, że jest lepszy od pozostałej części drużyny to nie był nastawiony negatywnie i ćwiczył. “Kariera” Pawła skończyła się na “Działaniu”. Po pewnym czasie rozgrywał się ważny mecz drużynowy. Jeden z chłopaków otrzymał powołanie do drużyny na turniej. Teraz pomyślmy, który - Tomek ze swoim gadaniem czy może Paweł z działaniem?


Na czym mi zależy, przytaczając tą historię. Chciałbym, aby nasze życie nie opierało się tylko na “gadaniu”, ale i “działaniu”.

Nie pozwólmy abyśmy za kilkadziesiąt lat żałowali tego, czego nie zrobiliśmy za młodu. Realizujmy swoje cele, marzenia. Nie pozwólmy ich zamknąć w “szufladzie zapomnienia”.

Ludzie muszą wyjść ze swojego ograniczonego “pola widzenia” - długowieczności. Jest to zwyczajne kłamstwo. Bo nikt nie będzie żył wiecznie na tym świecie...

Bóg dał nam odpoczynek

Odpoczynek jest dziełem Boskim. Bóg również odpoczywał siódmego dnia – jak mówi Księga Rodzaju. Zatem czas odpoczynku to można powiedzieć również, czas kontemplacji, uwielbienia. Powiedzenia jaki świat jest piękny.


„Odpoczynek jest rzeczą świętą, pozwala bowiem człowiekowi wyrwać się z rytmu ziemskich zajęć, czasem nazbyt go pochłaniających, i na nowo sobie uświadomić, że wszystko jest dziełem Bożym”. - Święty Jan Paweł II

Odpoczynek jest potrzebny każdemu z nas. Nie możemy zasłaniać się stwierdzeniami, że nie mamy na niego czasu. Czas jest zawsze – tylko musimy potrafić go zaplanować.


“Nie ma cięższej pracy dla osoby aktywnej niż wypoczynek”. - Sabina Berman

Każda sekunda jest cenna

Podsumowując, został nam dany czas na tej ziemi i to od nas zależy, jak go wykorzystamy - dobrze bądź źle. Nie możemy tkwić w fałszywym przekonaniu długowieczności, nieograniczonego życia na tym świecie. Podczas wypoczynku warto zrobić coś pożytecznego nie tylko dla siebie, ale dla innych. Czas wolny warto wykorzystać między innymi na “spotkanie z Bogiem”.


„Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy zapracowani i obciążeni jesteście, a Ja dam wam odpocząć” - Mt 11:28

Spójrzmy na piękno otaczającego nas świata, to nie jest “inna rzeczywistość”, ale “realność”. Dzisiejszy artykuł zakończmy myślą:


“Nie będziemy żyli tutaj wiecznie. Wykorzystajmy nasz cenny czas na odpoczynek i poznanie Boga. Pozwólmy, aby wolny czas stał się realnym działaniem na rzecz innych i samego siebie”.

Refleksja na dziś

Zastanów się. Jak spędzasz swój wolny czas? Leżąc na kanapie czy starasz się robić coś co da owoce Tobie i innym? Nie marnuj swojego czasu, aby na starość żałować tego czego nie zrobiłeś za młodu. Pamiętaj odpoczynek jest darem od Boga i wykorzystaj go właściwie. Tegoroczne wakacje rozpocznijmy ze słowami:


“Kiedy czujesz, że nie masz czasu na odpoczynek, pamiętaj, że to ten moment, kiedy musisz znaleźć czas na odpoczynek”. - Matt Haig

#wakacje #czas #odpoczynek

 

Poprzedni artykuł:

O Kolumbii i nie tylko...


Źródło:

"Okładka artykułu"

 

MR

26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Wspólnota