Powołanie drogą życia

Dziś, czyli 25 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Powołania. Jest to czas szczególnie ważny dla młodego pokolenia. Dla tegorocznych maturzystów, którzy za niedługi czas będą musieli wybrać ścieżkę jaką będą podążać. Niewątpliwie wybór swojej “roli” na tym świecie jest trudny, od tego właśnie wyboru zależy nasza przyszłość, ukształtowanie w społeczeństwie i spełnienie, które jest niezwykle ważne przy wyborze pracy. Musimy jednak odróżnić powołanie do pracy od powołania do służby. W dzisiejszym artykule powiemy sobie o powołaniu i trzech słowach, które są niezwykle ważne przy jego wyborze.


Powołanie do...


No właśnie do czego? Niewątpliwie każdy z nas jest powołany do wykonywania jakiegoś określonego zadania. Niewątpliwie każdy z nas powołany jest do świętości. Niewątpliwie każdy z nas musi odkryć swoje powołanie, co może sprawiać największe trudności. Powołanie jest jak pewne zadanie, które zostało nam powierzone. Jest to w pewnym sensie dar od Boga – a jak każdy dar należy go właściwie przyjąć. W celu wykonania tego zadania warto kierować się instrukcją, zawierającą w sobie cenne rady i wskazówki. Z taką właśnie instrukcją przychodzi do nas Papież Franciszek, który zainspirowany św. Józefem przytacza trzy słowa, które możemy traktować jako taką mapę do powołania.


Marzenie, Służba i Wierność, czyli instrukcja powołania


Papież Franciszek w swoim przesłaniu na dzień dzisiejszy przyprowadza nam postać św. Józefa - zatroskanego ojca, który przekazuje nam pewne świadectwo dotyczące powołania. Jak zauważa Franciszek powołanie ma jeden i ten sam cel - rodzić i odnawiać życie każdego dnia.


Marzenie


Jest to pierwszy punkt na naszej instrukcji. Wybierając drogę, którą będziemy podążać przez resztę życia raczej powinniśmy kierować się marzeniami. Każdy z nas codziennie myśli - Kim będę? Każdego dnia szukamy spełnienia. Pielęgnujemy wielkie nadzieje, których jak zauważa Franciszek ulotne cele jak - sukces, pieniądze, rozrywka nie dają nam zaspokojenia, nie jest to celem samym w sobie. Cały czas będziemy czegoś szukać, będzie nam czegoś brakować. Co pragnę tutaj zaznaczyć, nie uważam, że kariera, sukces, pieniądze są złe, wręcz przeciwnie – jest to w pewnym sensie dobro jakie daje nam dzisiejszy świat. Ale co chcę pokazać - nie jest to najważniejsze. Każdy z nas powołany jest przede wszystkim do miłości. Osiągając miłość tak naprawdę osiągniemy wszystko. Niewątpliwie gdybym zapytał przypadkową osobę - Czego pragniesz w życiu? Usłyszałbym dwie odpowiedzi - miłości i zdrowia. Ale skupmy się właśnie na miłości, zdrowie jest raczej naturalną odpowiedzią. Miłość jest sensem naszego życia, to właśnie miłość kształtuje nas każdego dnia a połączona z marzeniami daje wielkie owoce. Dlatego nie zapominajmy, aby obok naszych często rozległych marzeń w jednym szeregu stała również miłość, która jest w pewnym sensie okładką trzymającą wszystko w odpowiednim miejscu. Święty Józef również w swoim życiu doświadcza snów, które tutaj nazwałem marzeniami. W Ewangelii czytamy o czterech takich snach, które był wezwaniami Boga. Józef po nich musiał zmieniać swoje plany, podejmować ryzyko, przy czym - całkowicie Mu ufając. Te właśnie sny doprowadziły Józefa do pewnych doświadczeń jakich sobie nie wyobrażał. Ale na co tu pragnę zwrócić uwagę mimo wszystko potrafił podążać za wolą Boga, powiedzieć Mu “Tak”. W pewnym sensie powołanie jest to Plan Boży, który musimy przyjąć i właśnie Święty Józef jest idealnym tego przykładem jak należy to zrobić.


Służba


Czym by było nasze powołanie bez służby bliźniemu - otwarcie rzec mogę figowcem bez owoców. Poprzez powierzone nam zadania powinniśmy służyć innym, przekazywać wartości. Nie powinniśmy “wyidealizować” sobie naszej roli tylko w taki sposób, aby korzyści otrzymywała jedna strona, czyli – My. Należy zrobić to w taki sposób, aby korzyść była po obu stronach. Można tutaj przywołać kilka prostych przykładów. Zadaniem strażaka nie jest gaszenie pożaru w jednym, swoim domu, ale w każdym bez względu na wszystko. Rolą maszynisty jest dostarczenie pasażerów z punktu A do punktu B. To właśnie jest służba, czyli ofiarowanie siebie dla innych. Święty Józef również dawał siebie innym, nie żył tylko i wyłącznie dla siebie. Można zapytać, dlaczego tak robił? A no odpowiedź jest prosta - Wszystko wspierała ogromna miłość. Józef zawsze był gotów stawić czoła wszelkim przeciwnością, bez narzekania. Był gotów podać rękę, w celu rozwiązania sytuacji. Jak mówi Papież Franciszek - Lubię więc myśleć o świętym Józefie, opiekunie Jezusa i Kościoła, jako obrońcy powołań.


Wierność


Trzeci i ostatni punkt z naszej instrukcji. Powinniśmy być wierni naszym postanowieniom, celom, ideałom. Nie powinniśmy wątpić w to co robimy, nawet jeśli na początku nie zauważamy owoców. Nie możemy działać pochopnie, ulegać pokusom. Możemy ulec jedynie miłości. Święty Józef to człowiek prawy, wytrwały, spokojny, który wie, że życiowy sukces opiera się na nieustannej wierności ważnym decyzjom. On potrafi być wierny Bożemu Planu, wypełniając go z radością serca. Wielu z nas może zapytać - Jak pielęgnować tą wierność? Z odpowiedzią przychodzi jeden ze snów Józefa, w którym słyszymy “Nie lękaj się”. Musimy mieć na uwadze, że Bóg zawsze jest wierny swoim planom. Powinniśmy każdego dnia mimo przeciwności, prób zwątpienia - podążać za Jego wolą.


Oddajmy się w ręce Ojca


Na koniec pozwolę sobie dodać jeszcze kilka słów. Nasze powołanie będzie tylko i wyłącznie pełne, jeśli oddamy się w ręce Boga, powiemy mu “Tak”. Powierzymy nasze życie. Z tych trzech słów, które możemy traktować jako taką pewną instrukcję wypływają jeszcze inne wartości jak miłość, troska o innych, oddanie. Dlatego nie zapominajmy o tym wszystkim przy wyborze swojej drogi i podążajmy za wolą Boga wypełniając Jego plan.


Refleksja na dziś


Pamiętajmy o tych cennych wskazówkach. Pomyśl - Jakie są Twoje marzenia? Czy służysz innym? Jeśli tak, to czy jest to przepełnione miłością? A może nie potrafisz odnaleźć swojej drogi czy zrozumieć Boga? Poproś św. Józefa, aby pomógł wybrać Ci tą drogę. Powiedz Bogu “Tak”. Oddaj swoje życie w Jego ręce.


#powołanie #marzenie #służba #wierność

 

Poprzedni artykuł:

Boże miłosierdzie, czyli On Cię naprawdę kocha!


Źródło:

"Przesłanie Jego Świętego Papieża Franciszka na Światowy Dzień Powołania 2021"

"Okładka artykułu"

 

MR

36 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Wspólnota