Pokój wartością moralną

Zaktualizowano: 10 mar

"Każda wojna pozostawia świat w gorszej sytuacji niż go zastała. Wojna jest porażką polityki i ludzkości, haniebną kapitulacją, porażką w obliczu sił zła” Encyklika Fratelli tutti

“Pokój mój wam daję”


Pokój jako wartość moralna

Pokój jest wartością moralną, której bronić powinien każdy człowiek bez względu na rasę, wyznanie czy wewnętrzne poglądy. Naszym obowiązkiem jest DAWAĆ pokój, a nie go ZABIERAĆ. Jeśli bowiem go zabieramy, stajemy po stronie zła, które jest wszechobecne w dzisiejszym świecie. Chęć wprowadzenia pokoju poprzez zastraszanie, grabieże, morderstwa to metody, jakimi działa szatan i metody, jakimi my LUDZIE nie powinniśmy się kierować. Droga, jaką oferuje nam zło, wydaje się często korzystniejsza, przyjemniejsza, ale tak nie jest i nigdy nie będzie. Droga szatana to droga destrukcji nie tylko samego siebie, ale wszystkich wokół. Bo kto najbardziej cierpi na konflikcie - rządzący czy rządzeni? Przyrównam to do pewnej historii jaka przyszła mi teraz do głowy:

“Pewnego razu mały chłopiec bawił się w przydomowym ogrodzie. Jego celem było wykopanie małego rowu, przez który woda z pobliskiej kałuży będzie wpadała do wcześniej wykopanego dołu. Po wykopaniu wszystkiego co potrzebne, nastał czas na puszczenie wody, która w szybkim tempie spływała po wyznaczonej trasie. W pewnym momencie jedna ze ścian trzymających, aby woda płynęła w wyznaczone miejsce - pękła. Woda natychmiast zmieniła kierunek i zalała pobliskie mrowisko, w którym znajdowała się kolonia mrówek.”


Cierpią Ci najbardziej niewinni...


Prawdziwy pokój pochodzi od Boga

Musimy pamiętać, że prawdziwy pokój nie pochodzi od szatana, ale od Boga Ojca, który obdarowuje nas swoim pokojem, zupełnie innym, jaki daje nam dzisiejszy świat, bowiem pokój doczesny jest krótkotrwały, niepewny tylko i wyłącznie zależny od tych, którzy go wprowadzają, czyli od ludzi. Zaś pokój, jaki daje nam Pan - Boży Pokój jest zupełnie czymś innym, nie jest zależny od ludzi, świata. Otrzymamy go tylko i wyłącznie mając Boga w sercu, idąc jego drogą, zachowując przykazania i nauki. Tylko wtedy doświadczymy pokoju jaki daje nam Pan, którego pokój daje nam zdolność pójścia do innych, komunikacji. Jego pokój tworzy wspólnotę, wprawia nas w ruch, daje nam nadzieję. Szukając Boga, automatycznie szukamy pokoju.

“Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka!” J 14:27

W obliczu zła


Jak już pisałem we wcześniejszych artykułach, natura człowieka jest zdradliwa. Często mamy skłonności do wybierania łatwiejszej drogi, która niekoniecznie jest dobra i łatwa. Natura człowieka jest również podatna na grzech, który silnie rozwinięty w naszej duszy doprowadza do wewnętrznego upadku i poddania się złu.

W obliczu zła, wojny, tragedii bliźnich dostrzegamy takie wartości jak pomoc, braterstwo, zrozumienie, miłość. Dostrzegamy, że to właśnie te wartości powinny kształtować świat, a nie wewnętrzne interesy i chęć władzy, które tylko go niszczą. Jeśli nasze życie opierać będziemy właśnie na tych ideach niesienia pokoju możemy być pewni, że przyniosą nam one owoce miłości i radości, które wypełnią nasze życie.

Kolejnym złem jaki wprowadza szatan w nasze życie jest strach i lęk. Nie możemy się bać! Strach nie pochodzi od Boga, bowiem Bóg obdarza nas tylko pokojem i miłością, które są zaprzeczeniem strachu. Musimy być wspólnie silni, wspierać się, a to wszystko opierać na wzajemnej miłości.


Dialog receptą na spory

Niedawno zainicjowany przez Papieża Franciszka Proces Synodalny pokazuje nam wszystkim, jak ważnym w naszym życiu jest słuchanie i dialog. Tylko słuchając się wzajemnie i dążąc do wspólnych rozmów jesteśmy w stanie dojść do porozumienia. Nie ma innej drogi.Jak mamy się zachować?


Niewątpliwe przed nami trudny czas. Pozostaje pytanie, jak mamy się zachować w obliczu drugiego człowieka, bliźniego, który woła o pomoc. Odpowiedzią na to jest humanitaryzm. Musimy być wyrozumiali, nie bądźmy obojętni na krzywdę drugiego. Na myśl przychodzi mi sytuacja, która wydarzyła się całkiem niedawno, również na wschodniej granicy [Dzień Solidarności z Afgańczykami], to również był czas próby, egzaminu – jak wtedy się zachowaliśmy, pozostaje nam samym to ocenić. Jeśli znamy kogoś z Ukrainy, zapytajmy się, czy w jakiś sposób możemy mu, jego rodzinie pomóc. W ciągu ostatnich dni powstało wiele zbiórek nie tylko żywności i najpotrzebniejszych materiałów, ale również internetowych zbiórek pieniędzy. Tylko i wyłącznie od nas zależy jaką formę wybierzemy.


Pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu każdej ze zbiórek, w którą się zaangażujemy. Obecna sytuacja jest również dobrym polem dla oszustów, którzy bez wahania wykorzystają ten trudny czas dla własnych zysków.


Poniżej publikujemy listę zweryfikowanych zbiórek na rzecz pomocy:


  1. Polska Akcja Humanitarna

  2. Polski Czerowny Krzyż

  3. Unicef Polska

  4. Fundacja Malak

  5. Polska Misja Medyczna

  6. Sant’Egidio


Słowa wsparcia


Z tego miejsca pragnę wyrazić gorące słowa otuchy i wsparcia w imieniu

redakcji Verbum Dei Forum Młodzieży dla narodu ukraińskiego.

Łatwo pisać artykuły “pouczające, radzące” trudniej jednak czynić to co się napisało i z tym dyskutować nie można.

Jesteśmy z wami i wspólnie zwyciężymy!


#wojna #Ukraina #pokój #dialog

 

Poprzedni artykuł:

Pandemia obojętności


Źródło:

"Okładka artykułu"

 

MR

19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Wspólnota