Niezwykły pontyfikat - Papież Franciszek

Zaktualizowano: 15 mar 2021

Wczoraj, 13 marca przypadła ósma rocznica wyboru Papieża Franciszka na Biskupa Rzymu. Otoczmy naszą modlitwą szczególnie w tym czasie Franciszka.

Życiorys


Papież Franciszek a właściwie Jorge Mario Bergoglio, urodził się w 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires w Argentynie w rodzinie wielodzietnej, rodzice byli włoskimi imigrantami. Młody Bergoglio w wieku kilkunastu lat zachorował i przeszedł operację usunięcia jednego płata płuc. W wieku 21 lat wstąpił do seminarium, rok później wstąpił do zakonu jezuitów. Jorge studiował między innymi filozofię i teologię. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk arcybiskupa Ramóna José Castellano 13 grudnia 1969 roku. W kolejnych latach Bergoglio był prowincjonałem jezuitów w Argentynie i kontynuował naukę w Niemczech.Miserando atque eligendo, te słowa Franciszek wybrał jako swoją dewizę życiową. W swojej “duchownej karierze” był Biskupem pomocniczym Buenos Aires, a następnie wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny. Jan Paweł II czyli ówczesny papież mianował go kardynałem. Do 2011 roku pełnił funkcję Metropolity Buenos Aires, po czym złożył rezygnację ze względu na osiągnięcie 75 lat. Samą rezygnacje przyjęto dopiero dwa lata później w 2013 roku. To właśnie po śmierci Jana Pawła II Bergoglio był wymieniany jako faworyt w objęciu Tronu Piotrowego.

„Kiedy pozory, kolory szat i zaszczytne insygnia stają się głównym celem życia, jest to choroba, która prowadzi nas do bycia ludźmi fałszywymi.” Papież Franciszek podczas przemówienia do hierarchów kurii rzymskiej

Pontyfikat zmian


Nie od dziś wiemy, że Papież Franciszek lubi zaskakiwać. Moim zdaniem jego sposób życia, bycia lekko odbiega od wcześniejszych Papieży. W drodze przypomnienia, ówczesny kard. Bergoglio został wybrany na papieża 13 marca 2013 roku, po głośniej i pierwszej w Kościele Katolickim rezygnacji z tego urzędu przez kardynała Ratizngera, dzisiejszego Papieża Emeryta – Benedykta XVI. Przyjął imię Franciszek na wzór Franciszka z Asyżu, wyrażając chęć pomocy biednym. Jego „zwyczaje” można powiedzieć, że odbiegają od zwyczajów Jego poprzedników. Papież Franciszek nie nosi tradycyjnych papieskich butów czy pektorału. W przeciwieństwie do pozostałych papieży zamieszkał nie w Pałacu Apostolskim a w Domu Świętej Marty. Pierścień rybaka, który przyjął na inauguracji nie jest złoty lecz pozłacany. Porusza się albo pieszo albo mniejszym samochodem. Co ciekawe zrezygnował z wyjazdu do letniej rezydencji Castel Gandolfo na okres wakacyjny. Po krajach podróżuje jako obywatel Argentyny. Uwielbia piłkę nożną a jakiego ulubioną drużyną jest San Lorenzo. Myślę, że to czyni go wyjątkowym i „innym” co często może nie podobać się niektórym środowiskom, narażając Franciszka na ostrą krytykę.Pontyfikat Franciszka budowany jest na życiu Ewangelią, ubóstwie i wyrzeczeniach. Szczególną uwagę zwraca na młodych ludzi, z którymi spotkał się na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, Rio De Janeiro i w Panamie. Jego posynodalna adhortacja "Christus vivit" skierowana jest właśnie do młodych, która jest odpowiedzią na XV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat młodzieży, wiary i rozeznania powołania.

„Martwi mnie, gdy widzę ludzi młodych, którzy „rzucili ręcznik” przed rozpoczęciem walki. Którzy się „poddali”, nie rozpocząwszy nawet gry. Którzy idą ze smutną twarzą, jak gdyby ich życie nie miało żadnej wartości. Są to ludzie młodzi zasadniczo znudzeni… i nudni, którzy zanudzają innych. To mi sprawia ból.” - Papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016


Niewątpliwie pontyfikat Papieża Franciszka możemy nazwać pontyfikatem zmian, zmian nie tylko w sposobie życia ale i zmian w strukturze Kościoła. Przypomnę, że już na początku doprowadził do końca reformę struktur gospodarczych Stolicy Apostolskiej, której celem było uproszczenie istniejących struktur i większa przejrzystość finansowa. Ustanowił również Sekretariat ds. Gospodarczych, którego celem jest przygotowanie budżetu i planowanie finansowe. Dokończył rozpoczętą jeszcze za pontyfikatu Benedykta XVI reformę finansów. Rozpoczął walkę z nadużyciami w Kościele, podejmując szereg działań m.in. znosząc tajemnicę papieską ws. o nadużyciach seksualnych przez duchownych. Kilka tygodni temu zezwolił świeckim kobietom modyfikując zapis Kodeksu Prawa Kanonicznego na posługę akolity i lektora, zatwierdzając tym samym stosowaną wcześniej w wielu parafiach praktykę. Kilka tygodni temu mianował kobietę podsekretarzem Synodu Biskupów. Siostra Nathalie Becquart to ksawerianka z Francji, jest dyrektorką krajowej Służby ds. Ewangelizacji młodych i powołań Konferencji Episkopatu Francji. Decyzję Franciszka uznaje się za historyczną i jak stwierdził sekretarz generalny Synodu Biskupów nominacja ta "otwiera drzwi" do zwiększenia roli udziału kobiet we współczesnym Kościele.


Pielgrzymka do Iraku

W ostatnim czasie było głośno na temat pielgrzymki Ojca Świętego do Iraku, która miała miejsce w dniach 5-8 marca i była historycznym wydarzeniem nie tylko dla Kościoła ale i dla świata. Pierwszymi słowami wypowiedzianymi przez Franciszka było:

„Przybywam do tego kraju jako pokutnik proszący o przebaczenie za tak wiele zniszczenia i okrucieństwa , a także jako pielgrzym pokoju, w imię Chrystusa”. Papież Franciszek w Iraku

Podczas tej podróży apostolskiej, Ojciec Święty rozmawiał z władzami Iraku, odbył spotkanie z osobami duchownymi w katedrze katolickiej obrządku syryjskiego pw. Matki Bożej Zbawienia w Bagdadzie. Odwiedził wielkiego ajatollaha Alego as-Hussajniego as-Sistaniego w An-Nadżaf. Odwiedził ziemię Ur – miejsce narodzin ojca religii - Abrahama, gdzie odbył spotkanie międzyreligijne i odprawił Mszę Świętą w obrządku chaldejskim. Podróż ta jest bardzo ważnym przełomem dla Kościoła ekumenicznego i interreligijnego i niesie za sobą ważną naukę.Franciszek niewątpliwe jest papieżem, który pragnie nieść pokój tam gdzie się pojawi. Swoją oryginalnością, prostotą i wyrzeczeniami próbuje pokazać prawdziwy obraz Kościoła pełnego miłości i współczucia. Dzisiaj podczas modlitwy Anioł Pański na Placu Świętego Piotra Ojciec Święty Franciszek przypomniał o krwawym konflikcie w Syrii, który spowodował jedną z najpoważniejszych katastrof humanitarnych naszych czasów i ponownie zaapelował do stron konfliktu, aby okazały oznaki dobrej woli, tak, aby ukazał się promyk nadziei dla umęczonej ludności. Z okazji jego 8-rocznicy na wybór papieża otoczmy Go naszą codzienną modlitwą prosząc o dalszą łaskę i siłę.

#papiezfranciszek #irak #wielkipost

 

Poprzedni artykuł:

„Panie, niech cały świat pójdzie za Twoją Dobrą Nowiną"

Źródło:

"https://zyciorysy.pl/biografia/franciszek/"

"https://diecezja.pl/aktualnosci/8-rocznica-wyboru-papieza-franciszka/"

"https://tvn24.pl/swiat/watykan-papiez-franciszek-mianowal-siostre-nathalie-becquart-podsekretarzem-synodu-biskupow-5010625"

 

MR

57 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Wspólnota