Jak poznać Jezusa?


Ja jestem drogą i prawdą, i życiem

(J 14,6)

Poznanie Jezusa jest najważniejszym zadaniem jakie mamy w życiu. Nie jest to jednak takie oczywiste. Pojawiają się pytania: Jak to zrobić? Od czego zacząć? Papież Franciszek przedstawia nam trzy bramy poznania Jezusa.

Pierwsza brama – „modlitwa do Jezusa”


Próbowanie poznania Jezusa bez modlitwy jest jak „jazda samochodem bez kierownicy”, czyli nie ma szans wyjść na dobre. Modląc się, wołając do Niego, zbliżymy się.


Druga brama - „ oddawanie czci Jezusowi”


Sama modlitwa nam nie wystarczy. Musimy z radością celebrować Chrystusa, oddawać mu cześć poprzez sakramenty. Dlaczego sakramenty? Jezus poprzez sakramenty daje nam pocieszenie, siłę, pokarm. Powierza nam misję. Podobnie jak z modlitwą, celebrowanie sakramentów jest niezwykle ważne, bez nich nie zdołamy poznać Jezusa.

Trzecia brama – „naśladowanie Jezusa”


Myślę, że jedna z najważniejszych bram. Weźmy w ręce ewangelię, spójrzmy co czynił nasz Pan, co głosił, jak żył. I czyńmy podobnie, naśladując Go i jego życie. Nauczajmy innych ewangelią, którzy nie mogą jej sami poznać, pomóżmy im. Każdy człowiek powołany jest do naśladowania Jezusa, jeśli mamy prawdziwą radość spotkania z nim, dzielmy się nią z innymi, stańmy się "małymi misjonarzami", nie chodzi aby gdzieś wyjechać w świat i głosić ewangelię, możesz nawet zostać tu gdzie jesteś, ale w swojej osobie, czynach pokazuj Jezusa. Dziel się tą nowiną, że Bóg jest z nami, żyje, kocha nas, a więc moje życie ma sens, i to nie jest "okropny żart", ale będziemy żyli na zawsze z Nim. Ktoś może zadać pytanie: „Jak mam Go naśladować?”, jest jedna odpowiedź, którą jest ewangelia, otwórz ją, odkurz, tam znajdziesz wskazówki jak naśladować Chrystusa.


"Jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana" (Rz 14,8)

Te trzy bramy to coś w rodzaju tajemnicy. Przejście przez nie oznacza wejście w tajemnicę Jezusa, i tylko wtedy zdołamy go poznać, przez modlitwę, oddawani czci i naśladowanie. Wykonując te „czynności” odnajdziemy prawdziwą drogą prowadzącą ku prawdzie i życiu.

Franciszek stawia przed nami dwa pytania, odpowiedzmy na nie w sercu:


1. Jak wygląda sprawa modlitwy w moim życiu?

2. Jak wygląda naśladowanie Jezusa w moim życiu?

Zadajmy sobie te dwa pytania i pomyślmy czy jest potrzeba odkurzyć swoje życie? Czy pragnę podążać za Jezusem i go poznać, spotkać Go na mojej drodze?

Nigdy nie zapominajmy, krocząc ścieżkami, często krętymi, kto jest drogą, prawdą i życiem.


"Na ziemi zachowuj się jak pielgrzym i gość, którego nic nie zdoła zatrzymać w drodze do Boga"

Tomasz à Kempis księga pierwsza, rozdział 23.9#poznać #modlitwa #sakramenty #naśladować

 

Poprzedni artykuł:

Bóg jest naszym przyjacielem!


Źródło:

"Czas na młodych Idziemy za papieżem Franciszkiem" - Sophie de Moustier

 

MR

51 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Wspólnota