Ewġenju Borg - "święty człowiek"

Zaktualizowano: 24 mar 2021

Jakiś czas temu na łamach naszego bloga mogliście przeczytać wywiad z Paulem Aquiliną, świeckim misjonarzem i członkiem Stowarzyszenia Doktryny Chrześcijańskiej. W rozmowie, do której serdecznie zachęcam poruszyliśmy temat misji, wiary, powołania a także życia na misjach. 12 marca 1997 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Ewġenju Borga – pierwszego Przełożonego Generalnego Stowarzyszenia SDC. Dzisiejszy artykuł będzie poświęcony jego historii i życiu w SDC.

Stowarzyszenie Doktryny Chrześcijańskiej


W ramach przypomnienia, SDC to świeckie maltańskie stowarzyszenie misjonarzy działających na całym świecie. Ich głównym zadaniem jest szerzenie i nauka Ewangelii wśród ludzi na wzór ich założyciela Świętego Jerzego Preci. SDC powstało w 1907 roku a jego charakterystyczną nazwą często używaną na Malcie jest M.U.S.E.U.M, nie jest to przypadkowe określenie. Jak wiemy w muzeum trzymamy cenne rzeczy, pamiątki czy skarby. Stowarzyszenie ma trzymać w sobie skarb jakim jest nauka i duch Ewangelii. Pierwszym Przełożonym Generalnym stowarzyszenia został Eugenio Borg, którego to proces beatyfikacji został rozpoczęty kilkanaście lat temu.

Początkowe lata


Eugenio Borg urodził się 24 lipca 1886 roku w maltańskiej nadmorskiej miejscowości G’Mangia. Gdy miał pięć lat wraz z rodziną przeniósł się do Hamrun. Jako młodzieniec spotykał się z przyjaciółmi na polu przy kościele św. Kajetana gdzie grali w piłkę, bawili się i kopcili papierosy. Eugenio pracował w stoczni jako modelarz, aż do emerytury.Spotkanie, które zaważyło na jego przyszłości


Pewnego dnia, do grupki młodych przyjaciół dołączył Jerzy Preca, który w tym czasie był w seminarium. Pierwszymi słowami jakie skierował do młodzieńców było: "Macie papierosa?", usiadł na kamieniu i mówił im o Jezusie, kontynuował tak przez następne dni.

„Kiedyś, gdy tam byliśmy, podszedł do mnie i powiedział: W niedzielę idziemy razem na spacer, bierzemy kawałek chleba… i coś do picia. I tak zrobiłem” – mówił Eugenio Borg

Wówczas usiedli na kamieniu pod drzewem. Jerzy Preca miał przy sobie Biblie. Jak wspominał Eugenio, czytał Pismo Święte, a Jerzy mu je tłumaczył. Takich spotkań było wiele. Dwa lata później kiedy Jerzy Preca został księdzem, Eugenio obawiał się, że Ten nie będzie chciał z nim utrzymywać więcej kontaktu, mylił się. Jerzy miał o wiele większe plany w stosunku do Borga. 7 marca 1907 roku Eugenio wraz ze znajomymi wynajęli dom, w którym codziennie się spotykali. Pewnego dnia Jerzy Preca poprosił ich aby rzucili palenie, nie było to łatwe zadanie szczególnie dla Borga, który potrafił wypalić sto papierosów dziennie, a co zrobił Eugenio? Wyrzucił paczkę i przestał palić.Święty człowiek”


Eugenio Borg pracował w maltańskiej stoczni, gdzie pełnił funkcje modelarza. Eugenio cieszył się wielkim szacunkiem wśród współpracowników. Jednym z jego zwyczajów podczas lunchu było to, że wsiadał na prom i płynął do Valetty aby zjeść w „British Restaurant”, bywał tam przede wszystkim w celu nauczania innych o Bogu. Rozmawiał z marynarzami i mieszkańcami wybrzeża wyjaśniając im doktrynę chrześcijańską i nauczając jak odmawiać różaniec. Niektórzy pracownicy ze stoczni nazywali go „świętym”, mówili:


„Był przyjacielem wszystkich, wysoko cenionym przez przełożonych i człowiekiem, który kochał ciszę. Zajęty swoją pracą Eugenie pokazał, jak człowiek może być uświęcony również przez pracę”.

Przełożony Generalny


Eugenio Borg został wybrany przez Jerzego Precę na Pierwszego Przełożonego Generalnego Stowarzyszenia SDC. Eugenio Borg był najwierniejszym i najposłuszniejszym członkiem św. Jerzego, przestrzegającym reguł.

Ostatnie chwile


Eugenio dowiedział się, że ma cukrzycę. Dodatkowo śmierć jego rodziców, która miała miejsce jakiś czas wcześniej utorowała i zrobiła miejsce chorobie. Mimo tego wszystkiego Borg dalej kontynuował wypełnianie swojego obowiązku wobec Boga, SDC i innych. Jego zwyczajem było codzienne uczestnictwo we Mszy Świętej. Był przekonany, że bez zdrowej nauki nie może kochać Jezusa z całego serca, powiedzieć mu „tak”. Eugenio Borg zmarł 12 marca 1967 roku na korytarzu Szpitala św. Łukasza w G’Mangia. Pięć lat wcześniej w 1962 roku zmarł Święty Jerzy Preca, który przed śmiercią odwiedzał Stowarzyszenie, pewnego dnia powiedział do Eugenia:


„W tobie błogosławię całe Stowarzyszenie”. - Słowa św. Jerzy Preci przed śmiercią kierowane do Eugenia

Owoce wspólnego dzieła


Obecnie stowarzyszenie SDC działa w ośmiu krajach świata przekazując cudowną nowinę i nauczając Ewangelią. Od 11 lat czynnie działa w Polsce. Marzenie Świętego Jerzego Preci aby SDC rozszerzyło się na cały świat, cały czas się wypełnia.

Proces beatyfikacji


Dnia 12 marca 1997 roku rozpoczął się proces beatyfikacji Eugenio Borga, który był człowiekiem modlitwy i wielbicielem Eucharystii. Był żywym przykładem bycia członkiem w SDC. Poprzez swój zapał Stowarzyszenie w dosyć szybkim czasie rozszerzyło się na całej Malcie. Aby proces beatyfikacji mógł poprawnie przebiec módlmy się o wstawiennictwo do Sługi Bożego Eugenia. Jeśli ktoś poczuje, że przez modlitwę o Jego wstawiennictwo wydarzyło się coś "cudownego" proszony jest o poinformowanie o tym placówki SDC w Polsce (kontakt niżej).#sdcmuseum #wielkipost

 

Poprzedni artykuł:

Niezwykły pontyfikat - Papież Franciszek


Źródło:

"Ewġenju Borg"

Zdjęcia użyte w artykule


Kontakt:

Placówka SDC Poznań, Polska

www.sdcmuseum.pl

e-mail: poznan@sdcmuseum.pl

telefon: 690-020-671


 

MR

52 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Wspólnota