“Duch daje życie”

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy niezwykle ważne Święto Zesłania Ducha Świętego. To właśnie dziś na grupkę apostołów spłynęły języki ognia, zmieniające ich mowę, dodające im odwagi. Ale kim tak naprawdę jest Duch Święty? Jak możemy dostrzec jego działanie i czy On w ogóle działa?

Z historii...


W Starym Testamencie możemy natknąć się na wzmianki o Duchu Świętym pod postacią wiatru. W tym celu, autorzy używali hebrajskiego słowa ruah, które tłumacząc na wiele języków oznacza zwyczajnie wiatr, tchnienie, duch. Wówczas nie był im znany Duch Święty, traktowali go bardziej jako jakąś moc niż Osobę.


“wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą.” Rdz 2:7

W wyżej zacytowanym fragmencie zwróćmy uwagę na jedno dosyć szczególne słowo - tchnął. Możemy to tłumaczyć, że Bóg stwarzając człowieka tchnął w niego Ducha, swoją moc, która daje mu życie.

Możemy teraz zapytać, dlaczego autorzy nazywali Ducha Świętego wiatrem? Odpowiedź jest niezwykle prosta, wiatru jako tako nie widzimy, ale dostrzegamy efekt jego działania. Gdy spojrzymy za okno, drzewa się kołyszą, wiemy, że wieje wiatr. Podobnie jest z Duchem Świętym, którego nie widać, ale “słychać” - pod postacią widocznych efektów jego działania.

Dopiero w Nowym Testamencie, Duch Święty traktowany jest jako jedna z Osób Trójcy Świętej.

Po co nam Duch Święty?


Mało kto dostrzega “prawdziwą” rolę Ducha Świętego w swoim życiu. Może być to spowodowane tym, że “jego pozycja nie jest aż tak ugruntowana jak pozycja chociażby Jezusa”. Ale mało kto zdaje sobie sprawę, że bez pomocy Ducha Świętego nie bylibyśmy wstanie modlić się, czy zwyczajnie rozmawiać z Bogiem.

Jakiś czas temu Papież Franciszek w jednej ze swoich homilii nawiązał do pewnej historii, kiedy to jeszcze jako proboszcz spytał dzieci – Kim jest Duch Święty? Jedno z dzieci lekko zmieniając słowo odparło - paralitykiem. Oczywiście Duch Święty paralitykiem nie jest, dziecku chodziło o słowo paraklete, które łatwo można pomylić. Ale kim właściwie jest ten paraklete? Tłumacząc z greckiego parakletospocieszyciel. Reasumując Duch Święty jest kimś na wzór pocieszyciela, przewodnika. To właśnie On prowadzi nas do prawdy, pomaga podejmować ciężkie decyzje, wybory. To właśnie do Niego możemy zwrócić się w każdej chwili prosząc o pomoc.

To właśnie dzięki Duchowi Świętemu jesteśmy w stanie odczytywać Biblię poprawnie, duchowo, tzn. w odniesieniu do Boga, Chrystusa. Kolejnym przykładem Jego działania jest modlitwa, przez którą poznajemy Jezusa. Trzecim przykładem, można powiedzieć najważniejszym jest Eucharystia. Sprawia, że Ciało i Krew Chrystusa są obecne nie tylko na ołtarzu, ale i w nas.


Duch daje życie


W swojej Pasynodalnej Adhoratcji – Christus Vivit, która nie raz służyła jako podstawa artykułu, Papież Franciszek pisze, że gdzie jest Ojciec i Jezus, jest także Duch Święty, który podtrzymuje przy życiu doświadczenie zbawienia, przygotowuje i otwiera serca. On sprawia abyśmy coraz bardziej byli napełnieni miłością Chrystusa, światłem i mocą.


W prawdziwym życiu...


Czas przejść do praktyki, która czyni mistrza. Jak możemy dostrzec Ducha Świętego w naszym codziennym życiu? Posłużę się historią pewnej zakonnicy z Birmy - Ann Rose Nu Tawng, która w swojej książce - “Zabijcie mnie, ale nie tych ludzi”, opowiada, jak uklękła przed żołnierzami prosząc, aby Ci nie zabijali protestujących wówczas ludzi. Jak sama mówi, niczego nie planowała, coś zadziałało w niej, mówi:


“Poczułam, że przeze mnie działa Duch Święty. Uklękłam, żeby młodzi mogli uciec przed zagrożeniem […]”

To właśnie jest Duch Święty...


Refleksja na dziś


Czy dostrzegam Ducha Świętego w moim życiu? Pozwalam mu wejść w moje serce, aby działał w nim i otwierał je na miłość Chrystusa. Poproś Go, aby oświecił twój umysł i był Twoim Pocieszycielem, przewodnikiem - szedł razem z Tobą, wspierał Cię i pomagał w trudnych chwilach.

#duchświęty #pocieszyciel #miłość

 

Poprzedni artykuł:

Influencer idealny...


Źródło:

"Christus vivit - Papież Franciszek"

"Kim jest Duch Święty? 7 biblijnych faktów"

"Zakonnica uklękła przed żołnierzami i krzyknęła: Zabijcie mnie, ale nie tych ludzi!"

"Okładka artykułu"

 

MR

22 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Wspólnota